Nad komarje z naravnimi pripravki

 

 

Poletje je že pošteno zakorakalo k nam in z njim tudi vse počitniške radosti. Velikokrat pa nam male leteče živalce pokvarijo prenekateri prijeten dogodek – poležavanje v mreži ali na ležalniku, sprehod, piknik, … ali celo spanec.

 

 

 

Pred komarji se najpogosteje zaščitimo s konvencianimi (sintetičnimi) repelenti. A le ti, ki jih lahko kupimo v večini drogerij in trgovin, praviloma vsebujejo precej dražilnih in zdravju škodljivih snovi, kot je na primer DEET (dietiltoluamid), ki deluje kot nevrotoksin. DEET je ena najpogosteje uporabljenih sestavin v repelentih, in ima lahko več stranskih učinkov, od izpuščajev, mišičnih krčev in zmedenosti, še posebej pa je škodljiva za nosečnice in otroke.

 

Seveda obstajajo tudi naravni načini, s katerimi se zaščitite pred piki komarjev. Pri tem nam pomagajo eterična olja. Le ta vsebujejo substance, ki učinkovito delujejo kot repelenti.

 

Komarjev in drugih insektov se lahko ubranimo tako, da »zaščitimo« prostor ali zaščitimo telo. Najboljša je seveda kombinacija obojega. Prostor lahko zaščitimo na več načinov:

  • z izparilniki,
  • z razpršili za zrak,
  • pri oknih obesimo papirnate trakove in nanje nakapamo eterična olja,
  • kozarec napolnimo z vročo vodo in dodamo par kapljic eteričnega olja ter ga pristavimo k oknu,
  • dve kapljici eteričnega olja kapnemo na kos vate in jo položimo poleg postelje, ...

 

Za zaščito pred komarji so najboljša eterična olja limonske trave, citronele, limonskega evkaliptusa in pelargonije, učinkovita pa so tudi eterična olja čajevca, sivke, lavandina, mete, limone in atlaške cedre. Nekatera lahko kupite v naši spletni trgovini.

 

Za odganjanje insektov lahko uporabite posamezna eterična olja ali pa si pripravite sinergijsko mešanico, ki jo lahko uporabite na vse zgoraj opisane načine. V izparilnik dodajte 4 do 8 kapljic mešanice.

 

Repelent za telo si lahko pripravite na oljni ali vodni osnovi. Pri oljnem so najboljša osnovna olja makadamije, sezamovo olje črne kumine, olje neema ali pa jojobino olje, za repelent v razpršilu pa priporočam hidrolate virginjskega nepozebnika, sivke in pelargonije.

 

In kako pripravite repelent? 

Za oljni repelent v stekleničko najprej kanite izbrana eterična olja, zaprite in posvaljkajte med dlanmi, da se premešajo. Nato dodajte osnovno olje, zaprite in ponovno posvaljkajte. Olje hranite v steklenički z roll-on nastavkom, ki je zelo priročen za uporabo.

 

Pri vodnem repelentu v temno stekleničko (z razpršilko) dodajte vodko ali drug alkohol (ali jabolčni kis), kanite izbrana eterična olja, zaprite in posvaljkajte, da se eterična olja premešajo in raztopijo. Na koncu dodajte še hidrolat (ali pa le destilirano vodo), zaprite in dobro pretresite. Hranite ga na suhem, temnem in hladnem mestu.

 

In koliko kapljic eteričnih olj uporabite?

Priporočam, da v 50 ml steklenički uporabite do 30 kapljic eteričnih olj (če uporabite več eteričnih olj, naj bo vseh skupaj 30 kapljic, ne vsakega). Pozor - v repelent dodajate eterično olje limonske trave, jo v gornjo mešanico dodajte do 10 kapljic (1%), ker sicer lahko draži kožo.

 

Ker eterična olja hitro hlapijo, priporočam, da repelent uporabite  vsaki 2 uri.

 

Če pa se vseeno zgodi, da komarji najdejo pot do vašega telesa, je aromaterapija tudi v takšnih trenutkih nepogrešljiva prva pomoč. V poletno domačo lekarno nedvomno sodijo eterična olja sivke, čajevca, rožne pelargonije in nemške kamilice, ki jih lahko v primerih pikov in ugrizov izjemoma uporabljamo nerazredčena, po kapljicah (eno) neposredno na prizadetem mestu. Še bolje pa je, da si v svojo domačo lekarno dodamo roll on-ček z osnovnim oljem (mandljevo, jojobino ali katero drugo) in vanj kanemo eno ali več zgoraj omenjenih eteričnih olj. Pri 10 ml stekleničke bo zadostovalo skupno 6 - 10 kapljic eteričnih olj.

 

Ne pozabite zlato pravilo vedno velja: manj je več.

 

 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih